Avusturya Ticaret’in Normalden Farkı

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Bu bir bilgilendirme yazısıdır. Blogun mantığı ve konusu ile ters düşmemesi açısından Diğer bölümündedir.

Öncelikle bu yazımdan sonra muhakkak “Neden okulları ayırıyorsun, ayrımcılık yapıyorsun?” diyen olacak. Anlamaları gereken şey yaptığımın ayrım değil bilgilendirme olduğudur. Avusturya Lisesin’de normal okumayı elbet net bilemem ancak gözlemlerim insanların ticarette daha zorlandığı ve bunu girerken bilmemeleridir. Halen günümüzde “Avusturya Ticaret olsun yeter ki Avusturya Liseli olsun” mantığı ile veliler öğrencileri kaydediyor. Amacım okulu da kötülemek değil, okul köklü tarihi olan güzel bir okul sonuçta. Ben sadece 6 senedir yaşadıklarıma ve gördüklerime dayanarak ticaret bölümünü anlatacağım.

1)Giriş

Öncelikle okulun ismi türkçede Avusturya Lisesi olarak geçse de siz okulun ismini “Österreichisches Sankt Georgs Kolleg” olarak bilirseniz daha iyi olur. Şahsen ilk hafta almanca derslerinde öğreneceğiniz şey de bundan ibaret. İkinci olarak bana sorulan şu soruyu cevaplayayım. Avusturya Ticaret’e girip normal lisesine geçiş yapmak çok zordur. Bunun için normal lise kontenjanında açık yakalamanız, görmediğiniz almanca fen derslerinden yazın sınava girip geçmeniz gerekir. Ben bulunduğum süre içerisinde bir kişinin bunu yapabildiğini biliyorum. Başkasını görmedim. Son olarak ta “İki okulun farkları nedir?” sorusuna cevap vereyim. Bayağı fazla fark var!

Kimse Size Sevgi Dolu Davranmayacak.

öğretmen

Özellikle Liseye geçtiğinizde çoğu okulda da bunu farkedeceksiniz. Lise hocaları ilköğretime göre daha disiplin sağlamaya çalışan, katı görünüşlü insanlardır. Avusturya Ticaret’te öğretmenlerin çoğu sizden iyi sonuçlar bekler. Bu yüzden alacağınız düşük notlar sizi asla şaşırtmamalı. Çünkü diğer okullara nazaren geçer not olan “45(değişebilir bu ileriki senelerde)” hak etmeniz gereken bir nottur. Sözlü notlarını yükseltmek, sınavdan 3-4 puan fazla almak için bayağı yalvaracaksınız.

“Her türlü geçerim” anlayışı koca bir yalan!

Türkiye’de “Kanaat” adı verilen sistem mevcut. Bu sistemde hoca eğer sizin kişiliğinize ısınırsa veya kendisini zor durumda bırakmak istemez ise size geçer bir not verir, 3-5 puanı ekler ve siz en kötü 2 ile geçersiniz. Bunu bu okulda beklemeyin. Bu okulda en zoru yüksek notlar almak. İlköğretimde 4/4lük bir öğrenci burada 60-65 skalasında da kalabiliyor, çok çalışırsa 80-90 lık skalada da olabiliyor, veya tam tersi 45-55 arası skalada bile yer alabiliyor. Tembel öğrencilerin durumunu siz düşünün.

Öğretmenler Yanlış Yapabilir!

Bunu hele hiç aklınızdan çıkarmayın. Dikkat ettiğinizde hocanızın sınavınızdaki 5-10 puanı okumadığını, yanlış değerlendirebileceğini unutmamanız gerekir. E-Okul bu hocaların sevdikleri bir sistem olmadığı için pek çok kez yanlış not girebilmekte, notların yerini kayırıp size yanlış bir ortalama çıkarabilmektedir. O yüzden bir sınavı elinize aldığınızda iyice kontrol edin. Açın kitabı hatanızı bulun ve gerçekten hata mı yapmışsınız kontrol edin.

Notunuzu saklamaya çalışmayın

Ailenize karşı dürüst olun ve her şeyi söyleyin. Çünkü saklarsanız illa ki bir noktada patlıyorsunuz. Bir veli görüşmede hocanız velinize her sırrınızı dökebilir, bununla da kalmaz özelinize de karışır, yorumunu yapar ve ailenizin kafasında soru işaretleri bırakır. Normal bir senaryoda bir öğretmen aileye çoocuğun daha çok çalışmasını önerirken burada öğretmen veliye özel hoca konusunda tavsiye verir, hatta gerekirse çocuğun okuldan ayrılması gerektiğini bile söyleyebilir. Hocalar size sınıf ortamında arkadaş gibi görünebilir ancak unutmayın ki veliler ile görüşürken her zaman arkanızdan her şeyinizi ailenize anlatan gıcık kız kardeşiniz olacaklardır.

Gizliliği korumanız zor olacaktır.

Öğretmenler kendi aralarında konuşmaya bayılırlar. 1. derste kavga ettiğiniz bir hoca yüzünden 3. ders gelen hoca sizi azarlayabilir, çünkü çoktan duymuştur olayı. Hele dışarıda sigara içerken yakalanın, hoca her izin isteyişinizde sizden kuşkulanacaktır. Hatta siz gerçekten tuvalete gitseniz bile gecikeceğiniz bir dakika o hocanın sizi okulda aramaya başlamasına bile neden olabilir. Nasılsa veliler ile görüşürken gayet açık şekilde “kızınız şu oğlan ile sürekli konuşuyor, derslerini engelliyor” veya “kızınız şu çocukla okulda sarmaş dolaş” gibi bir dedikodu yapacaklardır. Hatta daha da komiği velinize sınıftaki başka bir öğrencinin not durumunu bile anlatacak veya ticaret maturası nasıl oluyor diye sorduğunuzda size normal maturayı anlatacak, kafanız allak bullak olacaktır. (Matura: Yurtdışında okumak için öğrencinin girdiği yazılı ve sözlü sınav)

Beden mi, unutun o dersi!

Hazırlıkta bir sınıf ile ortak dersiniz olacak. Haftada 3 saat beden eğitimi yapacaksınız. Okulun alanı olmadığından hava güzel iken Yeniköy’deki Konsolosluğun spor alanına gideceksiniz(Ki gidiş dönüş 1:30 saat süreceğinden maksimum 1 saat beden yapabileceksiniz). Hava kötü ise kazan dairesi boyutunda bir yerde top bile sektiremeyeceğiniz bir ortamda bedene hazır olun(Gerçi okulu geziyseniz dediğimi daha iyi anlarsınız). Daha güzeli ise 1.-3. sınıf arası normal liseye nazaren 1 beden dersiniz olacak, son sene ise beden dersiniz de olmayacak. Buna rağmen eğer sportif alanda bir başarınız var ise okul bununla övünecek. Kendinizi değil “onları” temsil ediyorsunuz sonuçta.

Kıyaslanacaksınız

Ne yaparsanız yapın, hocalar sizi/sınfınızı eski sınıfları ile kıyaslayacak. “Eski sınıf bunu yapabiliyor, demek ki siz de yapabilirsiniz” lafına alışın. Size bu kadar laf yardırıp, Şube öğretmenler kurulunda “Bu sınıf çok başarılı” diyecekler o ayrı. Bireysel kıyaslama bazen çok uç noktalara gidecek. Mesela son sene ÖSS yapmaya karar verdiniz. Haliyle dersler paralel olmadığı için çok çalışmanız gerekecek. Hoca bu durumu anlattığınızda sizi anlayacak. Ancak sınav ve sözlü yaparken sizi Matura’ya hazırlanan arkadaşlardan ayırmadıkları için o da kafasında ayırmak istemeyecek. Şimdiden uzun süren pazarlıklara hazırlanın. Pek çoğuna göre eğer siz ÖSS yapıyorsanız pekala okul derslerini de yapabilirsiniz. “ÖSSESSE’ye hesap makinesi ile girilmiyor mu” diyen öğretmenimi unutmuyorum. Unutabileceğimi sanmam.

Ticaret dersleri+Fen dersleri+almanca dil öğrenme=9. sınıfa hoşgeldiniz!

Evet 9. sınıf çok yoğun bir sınıf olacak. Almanca Muhasebe ve İşletmenin temelini göreceksiniz. Üstüne almanca fizik,kimya ve biyoloji göreceksiniz. Yetmedi mi? Öğrenmeye çalıştığınız B1 seviye Almanca da üstüne eklenecek. 18 e yakın ders ile iyi boğuşmalar. Türkçe derslerinde biraz rahatlayacaksınız ama, o kadar acımasız olmayalım 🙂

Kalabilirsiniz, atılabilirsiniz.

Avusturya Ticaret’te kalmak doğaldır, kendinizi yadırgamayın. Elbet her sene 3-5 kişi muhakkak yaza kalıyor. Yazdan kasıtımız da gireceğiniz yaz sınavları okul açılmadan 2 hafta önce. Yani olur da kalırsanız bunu okul açılmadan bir hafta önce öğreneceksiniz. Üst sınıf kitaplarını aldıysanız kolay gelsin. Sınıflarda eliminasyon her türlü oluyor. Bu sene hariç geçen senelerde 20 kişi giriş yapan sınıflar 15-18 kişi mezun etti. İlla ki birileri gidiyor, ayrılıyor, kalıyor veya atılıyor.

Şikayet etmeyin, kötüleşir.

Durumdan elbet etkileneceksiniz, şikayet edeceksiniz. Ancak eğer bu şikayeti yazıya dökerseniz hocalar bunu olumlu karşılamayacak. İstediğiniz sözlü notu çok zorlu olacak ve ortalama yükselsin derken ortalamanız daha da düşecek. Müdüre gittiğinizde müdür size istediğiniz kadar yardımcı olamayacak. Öğretmen egemenliği olan bir okula giriş yapıyorsunuz.

Aktivite mi, unutun!

Eğer hocalar ile daha az boğuşmak istiyorsanız çok çalışmanız gerekecek. Sürekli quizler, sözlü sorular ve zor sınavlar bekleyeceksiniz. Hepsini yapabilmek için iyi çalışmnanız gerekecek. Bu da sizin boş zamanlarınızı tüketecek. İki hoca aynı güne sözlü koyduğunda bunu değiştiremeyeceksiniz. Çünkü ikisi de kendi dersini daha üstün görüyor olacak. Bu arada her sözlüyü hoca ne zaman yapacağını söylemeyebilir.

Aman defter dosya düzenli olmalı.

Sürekli defter veya dosyanız bakılacak. Bazı hocalar dosya istiyecek, defterinizi kabul etmeyecek, bazıları daha insaflı olacak. Defterinizde veya dosyanızda gelmediğiniz günün ders notları bile olmalı, yoksa eksik sayılırsınız. Fotokopi çekmek o kadar kolay gelecek ki kantindeki abla ile veya kütüphanedeki çalışanla sıkı fıkı olacaksınız. Bu arada kesinlikle tükenmez kalem stoğu yapın. Türkçe olmayan derslerde kurşun kalem kullanamayacaksınız(sınav/sözlüler/ödevlerde)

Evden yemek getirin.

Kazık kantin ilk günden dikkatinizi çekecek. Pek çok arkadaşım bu sepeple evden yemek getiriyor. Tavsiyem siz de o yönde alışın.

Bu kadar kötü özellik saydım, hiç mi iyi yanı yok ?

Tabii ki de var. Öbür türlü tercih edilmezdi. Burada alacağınız ticaret eğitimi size üniversitedeki ticaret eğitiminizde acayip katkı sağlayacak. Dersler üniversite ayarında olduğundan üniversitede diğerlerine göre daha az zorlanacaksınız. Ayrıca burada alacağınız Almanca eğitimi pek çok anadolu lisesinden çok daha iyi olacak. Eğer her sınavı geçerseniz elinizde 4. sınıf sonunda birer C1 ve B2 diploması bulunuyor olacak. Bu da ileride işinize yarayacak. Son olarak, burada edineceğiniz arkadaşlıklar ileride kazanacağınız önemli dostluklara zemin hazırlayacak. Çünkü bu kadar zorluğa karşı öğrenciler birbirlerine sıkı sıkıya bağlanıyorlar.

Bu yazımda Avusturya Ticaret’te okuduğunuz takdir yaşayacağınız zorlukları anlattım. Tekrar ediyorum bu yazının amacı okulu kötülemek değil, okula gelecek öğrencinin gireceği bölümü her şeyiyle tanımasıdır.

Not: Ders saatleri, bazı hocaların değişimi söz konusudur. Sonuçta bu yazı yazılırken bile değişimler oluyor. Ancak bahsettiğim ana noktalar bizden önce okumuş olan ebebeynlerin de başından geçti. Bu gelenek kolay kolay bozulmaz.


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

20 yorum

Hikmet · 26 Haziran 2016 16:18 tarihinde

Ege merhaba. Avusturya ticareti bitiren birisi yurt dışında mühendislik okuyabilir mi? Başvurusu kabul edilir mi?

  Ege Sucu · 26 Haziran 2016 17:26 tarihinde

  Merhaba Hikmet Bey,

  Ticarette okumanın mühendislik bazında bir engeli bulunmamakta, zaten ülkemizde de katsayı engeli gibi insanların geleceğini engelleyen kıstaslar kalktı. Sadece ticarette fennve matematik temeli gelişmeyeceği için bu amaçla özel dersler ile takviye almasını öneririm. Ticarette 9. Sınıftaki temel fen-mat haricinde bir sayısal ders yok

   Hikmet · 26 Haziran 2016 17:45 tarihinde

   Ege cevap için teşekkürler. Seçmeli ders alarak matematik ve fen sesleri alma şansı var mı?

    Ege Sucu · 26 Haziran 2016 17:51 tarihinde

    Maalesef ticarette seçmeli ders yok

Efe · 29 Haziran 2016 21:11 tarihinde

Ege merhaba, ticaretten alınan matura ile avusturya da mühendislik okuma şansım var mı, ve ticaretin matura sı normal lise matura sından ne farkı var

  Ege Sucu · 30 Haziran 2016 13:56 tarihinde

  Yorumun için teşekkürler Efe,

  Ticaret maturası ile normal matura arasında bildiğim kadarıyla sadece sınava girdiğin dersler açısından fark var. Mühendislik okuman için üniversitenin özel bir şartı yok ise bir fark olmamalı. Daha detaylı bir bilgi için okulun rehberlik servisi aracılığı ile ticaretten mezun olup yurtdışına gitmiş kişiler ile irtibata geçebilirsin.

büşra · 1 Temmuz 2016 01:41 tarihinde

Merhaba ben yarın aslında bugün avusturya ticarette kaydolucam. İnşallah başarılı olurum.

  Ege Sucu · 1 Temmuz 2016 12:07 tarihinde

  Merhaba Büşra Hanım,

  Dilerim geçireceğiniz 5 sene size iyi bir eğitim ve yeni dostluklar kazandırır. Hayırlı olsun 🙂

Alfiia Celenk · 2 Temmuz 2016 10:45 tarihinde

Kızımı ticarete kaydedip kaybetmeme konusunda kararsızım eğer ticareti beğenmezse başka bir bölümde okuma şansı var mı? Yoksa Anadolu lisesine mi gitsin?

  Ege Sucu · 2 Temmuz 2016 11:05 tarihinde

  Merhaba Alfia Hanım,

  Kızınız hazırlığı geçip 1.sınıfa başlayana kadar ticaret sayılmıyor(bknz. e-okulda notları olmayacak o seneye ait. Hazırlık olduğundan). Bu süreçte beğenmez iseniz başka okullara geçiş yapabilirsiniz. Ancak 1.sınıfa başlar ise, bundan itibaren anadolu/fen liselerine geçiş yapamıyor. Sadece özel kolejlere, düz liselere ve ticaret okullarına geçişi mümkün.

Alfiia Celenk · 2 Temmuz 2016 13:18 tarihinde

Hızlı dönüş için sağol,Ne yapsak bilemiyorum,bir öneriniz var mı,acaba hafta sonu dershaneye gönderip,Bu şekilde olmayan derslerin telafisi yapılabilir mi, anladığım kadarıyla o okul LYS ye değil de maturaya hazırlıyor eğer yurt dışına gidemezsek ne yapabiliriz. Almancayı iyi öğretiyor mu, bu bölümden sonra hangi üniversitelerde okumamız daha mantıklı olur sonuç olarak Avusturya Ticaret bölümü mü yoksa Cağaoğlu Anadolu mu? Ilginiz için sağolun cevabınızı bekliyorum.

  Ege Sucu · 2 Temmuz 2016 14:01 tarihinde

  Merhaba Alfia Hanım,

  Öncelikle kafanızın karışması çok normal, o dönemin stresini az çok hatırlayabiliyorum. Avusturya Lisesi ve Ticaret okulunun eğitim müfredatı yurtdışı odaklıdır diyebilirim. Eğer daha sonra vazgeçip ÖSS’ye hazırlanmak ister ise de 3./4. sınıfta takviye alıp yapabilir; ben ve 4-5 arkadaşım bu yolla şuan Türkiye’de okumaktayız.

  Almancayı konuşma diliniz yapamadan okuldan, özellikle ticaretten mezun olmanız çok zor. Yabancı dil eğitimi gayet sağlam. Özellikle hazırlıkta üstünüze titriyorlar. Bu yönden Cağaloğlu’ndan daha iyi. Ancak Cağaoğlu’nun sistemini bilemediğimden diğer konularda iyi/kötü bir yorum yapmam mümkün değil. Okul verilerine göre yurtdışına niyetlenen öğrencilerin pek çoğu yurtdışına gidebiliyor, bu konuda bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

  Okul katı, disiplinli bir okul. Burada biraz da tartmanız gereken kızınız. Kızınınız ne kadar çalışkan ise, eğitim onun için bir çok arkadaşına göre daha rahat geçecek.

  Dediğim gibi konuştuğum şeyleri Ticaret lisesindeki geçen senelerime göre anlattım. Normal Avusturya Lisesi hakkında orada okumuş biri size daha iyi bilgi verir.

Alfiia Celenk · 2 Temmuz 2016 15:17 tarihinde

Zahmetleriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim iyi günler dilerim ve yazınız için teşekkürler internette bu konuyla ilgili tek bulabildigimiz bilgi kaynağı siz oldunuz teşekkürler bizi ve başkalarını bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler son bir sorum olacak siz dershaneye mi gittiniz özel ders mi aldiniz?Sağol.

  Ege Sucu · 2 Temmuz 2016 16:37 tarihinde

  Merhaba Alfia Hanım,

  Yorumlarınız için asıl ben teşekkür ederim. Ben, sayısal bir bölüm istediğimden dolayı son sene şuanki adı Doğrunetice olan özel bir dershaneye gittim. Haftada 7 dershaneye gidip istediğim sonucu aldım. Kolay değildi, çünkü okuldaki müfredat çok farklıydı ve bir çok ÖSS konusunu dershanede öğrendim.

Alfiia Celenk · 3 Temmuz 2016 11:06 tarihinde

Ege Bey, Bize gerçekten çok yardımcı oldunuz ne kadar teşekkür etsek azdır. Size de eğitim hayatınızda başarılar umarım istediğiniz yere gelirsiniz ve mutlu, huzurlu olursunuz.

Aslı · 7 Ağustos 2016 22:06 tarihinde

Merhabalar. Acaba ticaret ve normaller, hazırlıkta aynı sınıfta olabiliyorlar mı?
2. Sorum: ticaret ayrımı 9. sınıfa geçerken mi başlıyor?
Yorumunuzu bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

  Ege Sucu · 7 Ağustos 2016 22:31 tarihinde

  İyi akşamlar Aslı hanım,

  Hazırlıkta her ne kadar aynı katta da olsalar, normalde okuyanlar ile aynı sınıfta olmuyorlar. Sadece ingilizce dersinde karışık oluyor hazırlıklar. Bunun haricinde 9. sınıf başladığından itibaren ticaret dersleri başlıyor. Hazırlıkta almanca öğrenimi üzerine yoğunlaşıyorlar.

  Hazırlıklar Fen dersi alıyorlar. Ticarette bu ders yok.

Esra · 24 Ağustos 2017 12:26 tarihinde

Ege bey merhabalar;kızımı bu yıl avusturya ticarete kaydettirdim.10.sınıfta okuldan ayrılmak isterse eğitim dili farklı olan özel düz bir liseye gidebiliyor mu?okuldan bu şekilde ayrılan öğrencilerin genelde tercih ettiği liseler hangileridir.?şimdiden çok teşekkür ederim

  Ege Sucu · 28 Ağustos 2017 10:29 tarihinde

  Merhaba Esra Hanım,

  çocuğunuz fen lisesi, anadolu liseleri haricindeki bir çok düz lise ve özel koleje geçiş yapabilir, burada tek dikkat etmeniz gereken denklik meselesi, pek çok okul çocuğunuzu 9.sınıftan başlatmak isteyecek(ders müfredatı gereği alamadığı derslerden ötürü). Benim bulunduğum dönem genellikle özel kolejlere(doğa, bilfen gibi) çok yoğun geçişler vardı. Ancak bölümdeki pek çok insan genellikle devam ediyor. Tekrar ettiğim sene girdiğim sınıf lise 1 den bu yana hiçbir öğrencisini kaybetmeden mezun olmuş bir sınıftı. Eğer ilerde beğenmeyip başka okula geçirmeyi düşünüyorsanız bunu hazırlık bitince düşünün, 1. sınıf olmadan halen herhangi bir liseye(anadolu dahil) kazanılmış puanla gidebilir çünkü 1. sınıf başlayana kadar ticaret sayılmıyor.(kaybedeceği sadece 1 yıl olur, orada da hazırlık süresince öğrendiği almancası ona artı nokta sağlar.)

   Esra · 28 Ağustos 2017 12:49 tarihinde

   Ege bey çok teşekkür ederim.iyi ki varsınızesasen bende bu bölümden mezun olmasını çok isterim zira okulunuzu ve bölümünüzü çok prestijli buluyorum.ancak daha önce de bahsettiğim gibi çocuk ben ileride yazılım müh vs okuyacağım derse seçeneğim olup olmadığını bilmek istedim.gerçi sizin yaptığınız gibi hem ticaretin derslerini alıp ardından mühendislik okumak bence yapılabilecek en iyi yol.sanırım sizde sayısal bir öğrencisiniz.üstüne baştan işletme masterı yapmış gibi olmuşsunuzdur.tekrar çok çok teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir