Bilgisayarınızı Yeniden Canlandırın

Bilgisayarlar zaman geçtikçe yavaşlar. Bazılarında bir sorun olur açamazsınız, bazısı açmak isteseniz bile buna pişman olacağınız yavaşlıkta hizmet eder. Böyle olunca eskiyi bırakıp yeni bilgisayar almak isteriz. Ancak bu elimizde bilgisayar kirliliği yaratır ve daha da önemlisi eski bilgisayarınıza haksızlık yapıyor olabilirsiniz. Aslında o çok güçlüdür, ama biraz ilgi ile size bunu gösterebilir. Bu yazıda bilgisayarınızı canlandırmaya çalışacağım. Eğer buradaki aşamalara rağmen yavaş ise o zaman “gerçekten” yeni bir bilgisayara ihtiyacınız var demektir.

1)Sistemi Sıfırlayın

Genellikle bilgisayar yavaşlamasından şikayet edenlerin pek bir çoğu daha bilgisayarını bir kere temizlememiş insanlar oluyor. Şöyle bir gerçek var ki hiçbir şey bıraktığınız yerde durmaz. Bilgisayarlar da siz kullandıkça büyür, dolar. Hatta güncelleme yapmazsanız yavaşlayabilir bile. Bu sebeple en önce yapmanız gereken şey bilgisayarınızı sıfırlamaktır.

Windows 8 ve daha sonrasında sizi bilgisayar tamircileri ile uğraştırmayacak kolay sıfırlama seçeneği ekledi. Ayarlar-Kurtarma Kısmına bakar iseniz sistemi fabrika ayarlarına döndürme seçeneği mevcut. Bu seçeneği seçerek adımları takip ettiğinizde bilgisayarınız yeniymiş gibi bir performansta çalışabilir.

Mac’te de açılışta cmd+r tuşuna basılı tutarak açtığınız “Recovery Disk”te macOS’i baştan yükle seçeneğini seçerseniz bilgisayarınıza format atmış olursunuz ve eski hızına kavuşabilir.

Bu yöntemler belki de bu sorununuzu baştan çözebilir. Tabii bu işlemlerde veri kaybedeceğinizi hatırlatayım da önemli dosyalarınızı bir USB veya taşınaiblir Harddiske yedekleyin. Sonra yorumlara gelip “Verimi yokettin.” demeyin de 🙂

Bu yönteme rağmen yavaş mı? Hadi sonrakine geçelim.

2)SSD Alın

Bilgisayarınız bir SSD ile gelmemiş ise tahminen 5400 RPM Harddiskleri varsayılan olarak kullanıyorsunuz. 20 sene  önceki harddisklere oranla tabii ki daha hızlı. Ancak günümüz m2.sata SSDlere göre inanın çok yavaş kalıyorlar.

5400 RPM harddiskler ile ortalama saniyede 80-100 MB dosya yazıp okuyabiliyorsunuz. Bu yazma okuma işlemleri sistem açılışından tutun sistem içi çalışmaya, bir klasörden diğerine dosya taşımaya, hatta uygulamaların açılmasına kadar etki ediyor. 5400 RPM harddisk ile SSD arasındaki en büyük fark sağladığı hız. Ortalama bir SSD 400 MB okuma 350 MB yazma hızı sağlarken Harddisk 80 MB okuma ve 60 MB yazma hızı ile çok geride kalıyor. Hatta bazı SSD’ler 10 kata kadar daha fazla hız kazandırabiliyor. Bilgisayarın ortalama 10 saniyede açıldığını söylememe bile gerek yok.

İşin güzel tarafı Notebookunuzdaki harddisk ve SSD boyutları aynı. Bu sayede bilgisayarınızdaki hard diski çıkarıp kolayca SSD’yi takabiliyorsunuz. Pek çok nootebookta harddisk değiştirmek çok kolay olmakla beraber hiç bilmiyorsanız ve garanti durumunuz var ise bu işi bir bilene yaptırmanızda fayda var.

SSD de mi çözüm olmadı ? Bir sonraki aşamaya geçelim.

3)RAM’i arttırın.

Bazı bilgisayarlarda RAM günlük işleri yerine getirmede yetersiz kalabiliyor. Bu durumda da programlar yavaş açılıyor, bazen de hiç açılamıyor. Bu en çok 4 GB ve altı RAM’e sahip bilgisayarlarda görülüyor. Özellikle 3 GB RAM ile 64 bit bilgisayar üretmeleri beni çok sinir eden bir durum, çünkü yetmiyor ve yetmesi de mümkün değil.

En büyük tavsiyem RAM düzeyinizi varsayılan halinden 4-8 GB arasına çıkarmanız. Genellikle notebooklarda 2 ram slotu bulunduğundan 2 adet 4 GB RAM almak bilgisayarınıza uzun süre yetecek bir “performans” kazandırabilir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus Bilgisayarınızın RAM tipi ve desteği. Bazı notebooklar 32 GB a kadar destekleyebilirken bazı bilgisayarlar maksimum 6 GB bile destekliyor olabilir. Bilgisayarınızın tam modelini Google’da araştırarak detayını öğrenebilirsiniz. DDR kaç olduğu  bakmanız gereken tip kriteri oluyor.

Söylemekte fayda var, bu kısımda da bir bilene danışın.

Hala mı olmadı. O zaman biraz terleyeceğiz, sonraki adım zor.

4)İşlemciyi Değiştirin.

Bazı anakartlar işlemci değiştirmenize müsaade edebiliyor. Bu da size daha performanslı bir işlemci takabilme imkanı tanıyor. Mesela bunu yazdığım bilgisayar i3 işlemciden i5 işlemciye yükseltilmiş. Bu sayede bilgisayar daha performanslı hale gelmiş.

Dikkat etmeniz gereken daha çok kriter var. Bunlar

  • İşlemci markası(AMD/Intel)
  • İşlemci Nesili(1. nesil, 2. nesil, 7. nesil ?)
  • Mobil işlemci ?(m 650 mi, 750 mi ?)
  • Anakartın işlemci desteği(maksimum 1. nesil i7 mi, sadece Dual Core mu ?)
  • İşlemcinin çalıştığı fan hızı(pc fanından güçlü ise anakartı yakabilirsiniz)

olarak listeleyebiliriz. Tekrar ediyorum bilmiyorsanız bilene danışın. Bu kısımda yapabileceğiniz en ufak bir hata bilgisayarınıza büyük hata verebilir.

Bu adım da çözemediyse tek bir çare kalıyor.

Yeni bilgisayar alın! Ama…

Öyle süslü oyun bilgisayarı almanıza lüzum yok. Donanımı sağlam bir ürün alıp yıllarca kullanabilmeniz mümkün. Bu noktada birkaç tavsiye verebilirim.

  1. Hafif bilgisayar istiyorsanız Mac almanız şart değil. Ultrabook’lara da bakabilirsiniz.
  2. Oyuncu Notebook’u almadan önce oyunculuğunuzu tartışın. 3 kg bilgisayarı her yere taşıyıp boynunuzu yormaya değer mi?
  3. 2. elden çok uzak durmayın. Bazen çok iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz.
  4. 2017 yılıda bir notebook alacaksanız en düşük i3 işlemci olmasına, en az 4. nesil olmasına ve en az 4 GB ram olmasına dikkat edin. Bundan azı sizi çok uzun götürmez.

Merak ettiklerinizi aşağıda yorumlarda yazabilirsiniz.


Uyarı: Ben sizin ücretsiz danışmanınız veya dert ortağınız değilim. Yorum yaparken bunu düşünerek yazmanızı rica ederim. Elbet tamiri benim yapmamı istiyor iseniz ve yakınlıkta bir sorun oluşmaz ise belirli bir ücrete yardımcı olabilirim.

Bir Cevap Yazın