Depolama Alanınızı Arttırın

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Zamanla bilgileriniz dolar taşar. Saçma müzikleriniz, fotoğraflarınız sizi düşük alana, dolayısı ile düşük performansa iter. Bu sebeple bu konuda belirli adımlar atmak gerekebilir. Bu yazıda sizlerle alanınızı nasıl yükseltebileceğiniz hakkında konuşacağız.

Öncelikle: Alan Neden Dolar?

Her şeyin olduğu gibi bunun da birden fazla cevabı var. Öncelikle eskiden kalma dosyalarınız şişmiş olabilir. Sonuçta siz doğduğunuzdan bu yana ne kadar şey öğreniyor, beyninize ne kadar bilgi alıyorsanız bilgisayar da her kullandığınızda bu kadar bilgi alıyor. Aranızdaki fark ise:

  • Bilgisayarın beyni limitli
  • Bilgisayar gerekli/gereksiz bilgi ayrımı yapamıyor.
  • Bilgisayarın unutma şansı yok.(Eğer gerçekten zorlamazsanız!)

Bu sebeplerden ötürü bilgisayarların hafızaları bir süre sonra dolar. Bu durumda yapabilecekleriniz üzerinde duracağız ama öncelik burada uygulayacağımız adımlar değil. Sizde! Öncelikle biriken dosyaları ayıklayıp tutmak istediklerinizi ayırın. Gereksizleri silin. Bunun dışında da çerezleri, hata kayıtlarınız ve gereksiz dosyaları “Ccleaner” gibi gereksiz dosya temizleme uygulamaları ile temizleyin. Belki bilgisayarınızın tek sorunu budur.

Olmadı mı ? (Denemeye değerdi…) O zaman başlayalım.

1)Hard Diskinizi Büyütün

Bir önceki yazımda “SSD almanızı önermiş olabilirim ancak SSD almak hafızanızı kısacak bir tavsiye. Sonuçta 500GB’lık bir hard disk(70-100 TL) ile 500 GB’lık bir SSD(500-700 TL) aynı fiyata gelemezler. Bu nedenle burada bir ayrıma gireceğiz.

a)SSD ile devam etmek istiyorsanız ve Notebook’un bir DVD girişi var ise HDD Caddy alın.

HDD Caddy DVD boyutlarında bir parça olmak ile birlikte içine hard disk takarak bilgisayarınıza ikinci bir hard disk yerleştirmenize yarayan bir parçadır. DVD çalarlar Sata girişi kulandıklarından bir hard diski buraya koyup hard diskinizin performansını kısmadan onu hafıza olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem 120 GB gibi bir SSD’ye sahip hızlı bir bilgisayarınız olur, hem de 500 GB hard diskinize dilediğiniz dosya/oyunları atarak alandan kaybetmemiş olursunuz.

HDD Caddy piyasada ortalama 20-30 TL’ye bulabileceğiniz ucuz bir alettir. Daha pahalısı daha kaliteli değildir. Tek önemli nokta Notebook’unuzun DVD boyutunu ölçün. Piyasada 12.7 mm ve 9.5 mm boyutlarında HDD Caddy’ler vardır, yanlışını almayın!

b)Hard diskim olsun ama bol olsun.

Günümüzde halen hard disk satılmasının da bir nedeni var. Artık 2-3 TB boyutunda hard diskleri notebookumuza koyabiliyoruz. Bazı insanlar da hızdan ziyade alan istiyor. Bu opsiyon onlar için. Eskiyi çıkarın, 1.5 TB’lık bir disk satın alıp takın. Daha fazla alanınız olur. Bu sayede alandan feragat etmeden bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

2) Taşınabilir Hard disk Satın Alın

 

USB’ler artık yetersiz kalabiliyor.Bunun için piyasada taşınabilir hafızaları mevcut. Basit bir mantıkla bilgisayarınızdaki hard disk boyutunda USB-3 gibi hızlı bir bağlantı ile size dosya alış-verişi sağlayabilecek hard diskler mevcut. Ben zamanında aldığım hard diskimi halen kullanırım ve asla bir alan problemi yaşamıyorum.

Bu diskler ortalama 1TB’dan başlayıp fiyatları 200-1000 tl arası değişiyor. Bilgisayarınızı taşıdığınız çantaya kolayca koyabileceğiniz küçük boyutlara sahip olduğundan dolayı rahatça yanınızda bulundurabilirsiniz. Bazı taşınabilir hafızalar kablosuz bağlantı desteği sunuyor ancak tavsiyem en hızlı veri aktarımını kablo ile yaparsınız.

3) Bulut Alanı Satın Alın

Bu biraz daha tuzlu bir opsiyon ancak düşük hafızalı bilgisayarlarda bulut alanı kullanmak çok faydalı bir hareket. Aylık 5-10 tl gibi fiyatlara tüm dosyalarınızı bulut alanınızda tutabilirsiniz. Pek çok bulut alanı güvenlidir ancak en önemli nokta sizin bağlantınızdır. Bağlantınız kötü ise o dosyayı indirip okumak, dosyayı buluta yollamak çok acı verici bir sürece dönüşebilir.

Bulut konusunda en iyi hizmetleri Mega,Dropbox ve OneDrive veriyor. Tabii Apple kullanıcısı iseniz iCloud size ana tavsiyem olacaktır.

4)Eski Notebbok’unuz Hafızanız Olsun

Evde çürüyen bir makineniz var. Hiç kullanmıyorsunuz ancak normalde çalıştırsanız dosyalarınıza bakabilirsiniz. Bu makinelere tavsiyem kenarda tutmanız, içine yüksek hafıza takarak eve geldiğinizde buradaki dosyalarınızı incelemeniz olur. Tabii bu bilgilerin eski olması gerektiğini söylemiyorum. Sonuçta güncel dosyaları yanınızda istersiniz ancak 9 sene önce yaptığınız tatil fotoğraflarını yanınızda taşımanıza çok da gerek yok.(Değil mi…)


Bu yöntemler size ihtiyacınız olan yardımları sağlayabileceği gibi birini bile uygulamanız size aylarca “alanım ne durumda” sorusuna gerek bırakmayacak. Hayatımın büyük bir kısmında alan ile ilgilendim. Benim için alan derdinin kalkması şöyle oldu:

  • 1 TB taşınabilir hard disk aldım. Tüm ikinci makina ve gerekli dosyalar içinde
  • 500 GB bulut alanı iCloud’da mevcut. Ana makine ve telefon bilgilerim orada yer alıyor
  • 1. Makina(Mac)-128 GB Flash SSD, 2. Makina(Dell-Linux) 60 GB SSD, Telefon 64 GB Hafıza olarak kullanıyorum.

Düşünceleriniz ve yorumlarınız için aşağıdaki yorum kısmına sizleri bekliyorum.


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir