En İyi 10 Google Esprisi

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Hepimiz Google’da her gün binlerce şey arıyoruz. Google’ın yazılım ekibi büyük bir iş başarıyor tabii. Her aradığımızı bulabiliyoruz. Ancak bu ekip o kadar eğlenceli bir ekip ki sizin için komik detayları da arama motoruna gizlemiş bulunmakta. Bu yazıda 10 Google Esprisi adı altında Wikipedia’nın ilgili sayfasından en iyilerini seçip  sizler için derleyeceğiz..

Not: Bütün espriler denenmiştir. Espriye ulaşmak için google.com sayfasında aradığınız şeyi yazmanız gerekiyor.(altta çıkan önerilere basmayın.) Daha sonra ise kendimi şanslı hissediyoruma tıklamanız yeter.

1)Çoraplarım Nerede ?

Çorap

[Fotoğraf: Skyp Socks]

Google’a “Where are my socks” yazıp kendimi şanslı hissediyorum diyin. Google bilir 🙂

2)Chuck Norris

Chuck Norris

Arama çubuğuna “find Chuck Norris” yazın. Yalnız tehlikeyi göze almış olsanız iyi olur!

3)En Yalnız Sayı

En Yalnız Sayı

Google Amca’ya “the lonliest number” sorgusunu girin. İlginç bir şekilde en yalnız sayı 1 imiş. Sebebini hiç bir şekilde bilmiyorum.

4)Hayatın Anlamı

Galaksinin otostopçu rehberi

[Fotoğraf: Sedat.me]

Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı kitaba da gönderme yapan Google “answer to life, the universe and everything” sorgusuna cevap bulmuş. Ne diyorsunuz ?

5)Google Her Dilde

Korsan

Eğer çizgi roman okuyorsanız Korsan, klingon,bork ve Elmer fudd dillerini biliyorsunuzdur. Bu dillerde Google’ı görüntülemek istiyorsanız “google bork” “google Elmer Fudd” “google pirate” veya “google klingon” yazıp kendimi şanslı hissediyorum butonuna tıklayabilirsiniz.

6)37.646362,-115.751004

Yakın bir zamana kadar Google Maps’e bu koordinatı girince KFC sloganını görüyordunuz. Ama anlaşılan bu espri geçmiş 🙂

7)Okyanuslar Arası gidin.

Eğer Google Maps’te belirlediğiniz iki nokta arasında okyanus bulunuyorsa Google size Jet ski ile gitmeniz gibi yol tarifleri önerebilir.

8)Google Earth Oyunu

Google’ın harita uygulamasında ctrl+alt+a tuşlarına bastığınızda bir uçak simülatörü çıkıyor. Bu simülatör ile Dünya üzerindeki bir çok havaalanına inebiliyorsunuz ancak oyun zor.

9)Eski iGoogle Temaları

Eskiden kişisel arama motoru iGoogle’ınız oluyordu ve bunda değişik temalar vardı. Google bu temaların içine de birtakım oyunlar düzenlemişti. Mesela 3:14′ te kumsal temasında Loch Ness Canavarı çıkıyordu.

10)YouTube Oyunu

YouTube'daki yılan oyunu

Evet Youtube’da da bir oyun var. Yükleme çubuğu dönerken ileri geri tuşları yaparsanız o zaman çubuk bir fareye dönüşüyor ve fare oyunu oynuyorsunuz.(Ben başaramadım ama yapanlar varmış.)


 

Genel olarak baktığımızda Google içinde bir çok sır barındıran bir arama motoru. Boyutlarını tartıştığımız şu günlerde böyle büyük bir oluşumun kendi içinde küçük şakalar barındırması bence gayet hoş ve ilgi çekici. Bir bakıyorsunuz tarayıcıda internet kesiliyor, dinozor ile koşuşturuyorsunuz. Bir bakıyorsunuz, Google aramanız ters dönmüş. Gerçekten de yaratıcı fikirleri elinde barındıran bir firmadan bahsediyoruz.


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir