Facebook’u Verimli Kullanın

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Bir çok sosyal ağda profiliniz var, ancak çoğunda hakimiyetiniz yok. Bazı hesaplarınızda her şey 7.ceddinize kadar açıkken bazı ağlarda şifrenizi dahi hatırlamadığınız için giremiyorsunuz. Size burada oturup her ağınız için özel talimatlar veremem, ancak en çok kullanılan ve profilinizin en önemli olduğu sosyal ağlardan biri olan Facebook’u çeki düzene almanız için ipuçları verebilirim. Bu yazıda Facebook’unuzu bir düzene sokacağız, böylece hem gezinirken hayattan bıkmayacaksınız, hem de insanlar sizin profilinize bakınca gayet temiz bir profil görecek. O zaman başlayalım.

1)Arkadaş Kal ama Takip Etme

Arkadaşlık ilişkileri karışıktır ve size arkadaş çıkar ekle diyemem. Bu benim tavsiye alanıma girmiyor. Ancak herkesin gelişmelerini, paylaşımlarını takip etmek zorunda değilsiniz.

Diyelim bir arkadaşınızın paylaşımları canınızı sıkıyor veya reklam odaklı. Takip etmek istemiyorsunuz. Bu arkadaşınızın profiline gelip Takip et kısmına mouse’u sürüklediğinizde çıkan “Kişiyi Takipten Çıkar” seçeneğini işaretlediğinizde o kişi ile arkadaş kalmaya devam edersiniz ancak o kişinin yazdıkları, paylaştıkları zaman tünelinizde çıkmaz. Böylece o kişiyi takip edip canınızı sıkmamış olursunuz. Ayrıca bu kişi sizin takipten çıktığınızı bilmez.

Ayrıca sayfalarda da bu ayarı yapabilirsiniz. Sayfayı beğenmiş olursunuz ama takip etmezsiniz.

2)Oyun Bildirimlerini Kapa

Belki de en uyuz olduğumuz durumdur. Bir çok arkadaşın oyun oynaman için sana mesajlar atar, kenarda o sayılar birikir, birikir ve şişer. Önlemek ise aslında çok basittir. Ayarlar–>Uygulamalar–>Oyun ve Uygulama Bildirimleri kısmına tıklayıp kapatabilirsiniz. Böylece ne oyun bildirimi gelir, ne sağ köşe şişer ne de siz rahatsız olursunuz.

3)Gereksiz Gruplardan Çık

Bazı gruplar zamanında katıldığınız ancak ondan sonra size musallat olmaya yemin etmiş saçma başlık ve yazıları içerebilirler. Bunlardan çıkmanız sizin profilinizi bir hayli boşaltacaktır.

4)Gizlilik Ayarlarını Düzenle

Gizlilik benim her zaman konuştuğum ve önemsediğim konulardan biridir. Sosyal medyadaki düzeniniz önemlidir, çünkü sizin profiliniz bir çok insan tarafından inceleniyor. İster iyi anlamda olsun ister kötü anlamda. İnternet’te vereceğiniz bilgiler sizin zararınıza olabilir ve bazı yazıları herkesin görmemesi gerekir. Bu sebeple iki noktaya bakmanız lazım.

a) Yazılarım nasıl görünüyor ?

Bunun için profilinizdeki yazı ayarlarını düzenlemeniz gerekir. Hangi resim hangi kitleye açık, hangi yazı herkes tarafından görülebilir ? Ailemin şu yazıyı görmemesi gerekiyor. Amcam bu yazıyı paylaşsam beni öldürür gibi kaygılar oluşturmamak için gönderilerinizi belirli kesimlerin görmesi veya görmemesi üzerine yapabilirsiniz. Yazının altındaki Arkadaşlar kısmına tıkladığınızda ve tümünü gör dediğinizde bir çok opsiyon göreceksiniz. Özel paylaşma filtreleri ayarlayarak postlarınızı herkesin görmemesini sağlayabilirsiniz.

b)Profilim nasıl görünüyor?

İkinci önemli kısım profil görünümüdür. Paylaşılan bilgiler hem değerli, hem de özeldir.

[Kesin Bilgi: Kimse ilişki durumunuzun yok gözükmesi ile ilgilenmiyor arkadaşlar, teşekkürler.]

Yukarıdaki iki profile baktığınızda bile(evet dağlar kadar fark var) bilginin önemini ve değerini anlayabiliyorsunuz. Mark’ın profili bir çok bilgi ile dolu, ancak bu bilgiler bir çok insanın hem ulaşabileceği, hem de onun çok özeline girmeyeceği bilgiler. Bazı insanlar ev adresi gibi özel bilgileri hiç çekinmeden koyabiliyor ve bu onları her türlü saldırıya açık hale getirebiliyor. Bu sebeple paylaştığınız bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor. Profilinizde yer alan 3 noktaya tıkladığınızda size “başkasının gözünden görme olanağı tanıtılıyor. Bu sayede arkadaşınız olmayan kişilerin hakkınızda neleri görebileceğini görüyorsunuz ve bunları değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca Zaman Tüneli Ayarı’na tıklayarak hangi bilgilerin kimlere görünebileceğini de belirliyorsunuz.

Son olarak Ayarlar–>Gizlilik ve Ayarlar–>Engelleme kısımlarında çok faydalı özellikler bulabilirsiniz.(Örn.Uygulama adı ile engelleme, davetleri engelleme kişi engelleme veya Arkadaş listem kime görünsün ayarı vb.)

5) Eski Şeyleri Kaldırın

Esi geçmişiniz çok kötü olabilir, hepimizin öyle. O yüzden bir günü ayırıp sağlam bir temizlik yapmak hepimizi mutlu edebilir. En kötü ihtimalle yeni bir hesap açıp sıfırdan başlama opsiyonunuz mevcut.


Keyifli sosyal medya kullanmalar 🙂

 


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir