iPhone’u Tanıyın: Giriş

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Akıllı telefonlar bünyelerinde bir çok özellik ile birlikte geliyorlar. Pek çoğunu kullandığımızı düşünsek bile aslında çoğu hakkında fikrimiz yok. Aslında öğrenseniz telefonunuzu daha verimli kullanabilirsiniz. Tabii özellikle biz Türkler kullanım koşullarını “okumadan” kabul eden bir millet olduğumuz için telefonumuz hakkında pek çok şeyi bilmiyoruz. Peki telefonunuzda uzmanlaşmak istemez misiniz ? Ya da en azından kullanımda size dakikalar kazandırabilecek özellikleri ? Bu yazı kullandığım cihaz olan iPhone 6S Plus baz alınarak iPhone/iPad temelli olacaktır. O zaman temeller ile başlayalım.

Bugün:Wi-Fi Kullanım Alanlarını Düzenleyin

Bir çoğunuzun Wi-Fi kullanımı ile fazla bir şey düzenlemediğini, İnternet’lerinin çabuk bittiğini varsayıyorum. Aslında birkaç ayar yapmak size hem az İnternet kullandıracak, hem de iyi bir analiz yaparsanız size daha az para ödettirecek. O zaman yapılabileceklere bakalım.

1)Wi-Fi Yardımı’nı Kapayın

Wi-Fi yardımı bir süredir cihazlarımızda olan bir özellik olmakla birlikte kimi insana kolaylık sağlasa da pek çok insana ekstra para harcattıran bir özellik. Genel mantığı ile bağlandığınız Wi-Fi sinyali düşükse otomatik olarak hücresel veriye geçerek sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu ayarı devre dışı bırakmak Wi-Fi seviyesi düşük bile olsa bağlantı kesilmeden Hücresel veriden yememenize olanak sağlar. Bu ayarı:

Ayarlar–>Hücresel–>Wi-Fi Yardımı kısmından kapatabilirsiniz.

 

2)Arka Planda Veri Yüklemeyi kapatın.

Arka planda veri yükleme işlemi uygulamanız kapalı iken ve içeriğinin güncellenmesi gerektiği durumlarda arkaplanda internet harcayan bir özelliktir. Bu özellik bu işlem sırasında bataryanızdan da ekstra bir kısım enerji kullanır. iOS 10 ve altındaki cihazlar bu ayarı kapatabilirken benim daha çok tercih ettiğim özellik iOS 11 ile gelecek Wi-Fi ile yenileme seçeneğidir. Bu opsiyon bataryayı halen bir kısım yese de hücresel ağınızı yemez. Bu seçenek henüz final sürümü yayınlanmayan iOS 11 de bulunmakla beraber 1 ay sonra cihazınızı güncelleyip bu seçeneği seçebilir veya tümüyle kapatabilirsiniz. Bunun için

Ayarlar–>Genel–>Arka Planda Uygulama Yenile kısmına gelerek “Arka Planda Yenile” kısmına tıklayarak Kapalı(iOS 10 ve altı) veya “Wi-Fi” (iOS 11) seçeneğini seçebilirsiniz.

3)Otomatik İndirmelerde Hücresel Kullanmayın

Uygulamalarınıza sürekli güncellemeler gelir ve 100 MB altı olduğu sürece arkaplanda hücresel veri ile güncellenebilir. Bunu kapatmak yine size internet paketinizde ferahlama sağlar. Bunu kapatmak için:

Ayarlar–>iTunes ve App Store–>Hücresel Veri Kullan seçeneğini kapatmanızı öneririm.

 

4)Apple Müzik’te Hücreseli Kapatın.

Apple Müzik’te müzik dinlerken dışarda olacağımız zaman Hücresel veri kullanabiliriz, ancak bir albümü arşive eklediğimizde otomatik olarak indirmesini istemeyebiliriz. Bunun için:

Ayarlar–>Müzik–>Hücresel Veri–>İndirilenler kısmını kapatabilirsiniz.

 

Bu ayarları gerçekleştirdiğinizde Hücresel/Wi-Fi kullanımınızı büyük ölçekte düzenlemiş olacaksınız.


Bu bölümde Wi-Fi ayarlarınızı düzenlemiş ve hücresel veriden büyük bir tasarruf etmiş oldunuz. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere. Yorumlarınızı aşağıda belirtebilirsiniz.


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir