Kimlik Bilgileri Çalındı, Neler Yapılabilir?

Belki bir çoğunuz duymuştur, geçenlerde çıkan(aslında hortlanan) habere göre 46 milyona yakın Türk Vatandaşı’nın TC kimlik no, anne/baba adları ve adresleri gibi bilgiler İnternet ortamına sızdırıldı. Üstelik 10 yaşındaki bir çocuk bile 5 dakikalık bir araştırma ile bu verilere erişebiliyor.(Evet biz de baktık) Peki durumun aslı ne? Ne yapabiliriz? Ne öneriliyor? Hepsini bu yazıda anlatıp size güzel bir özet sunmayı düşünüyoruz. Bu arada haber linkini ahanda şuraya koyuyorum, okumak isteyenler için…

Asıl olay ne? TC Kimlik Çalınması Felan?

TC Kimlik

Aslında çalınan kimlik olayı 2008-2010 sürecine dayanıyor. Bu süreçte devletin sisteminde, o dönem oy kullanabilecek insanların bilgileri bulunuyordu. Normalde bütün saklanan veriler gibi bu verilerin de belirli bir süre saklanıp silinmesi gerekirken bu dosya güvenlik açığı sonucunda hackerların eline geçiyor. O sıra şifreli olan bu belgeler o dönem haber oluyor ve bu haber 2010 2013 ve 2016 yılında tekrar gündeme çekiliyor. Tabii hackerlar bu süreç içinde şifreyi çözüp, dosyaları belirli bir şablona ve sıraya oturtup internet ortamına atıyorlar. Çalınan bilgiler sırası ile “Kimlik numaranız, TC Kimlik No, Anne/baba adı, kayıtlı olduğunuz il/ilçe ve  yaşadığınız il/ilçe/adres” den oluşuyor.  Tabii bilgi kategorisine bakarak bunların seçim listesi olduğu da rahatça anlaşılabiliyor. Yazının başında hortlamış haber deme sebebim de bu devirde çalınmış izleniminin yaratılmış olması.

Bu arada Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre eskiden çalınmış olduğu doğru, ancak bu ‘çalınmış’ sayılmıyor, o kısmını yorumlamayı sizlere bıraktım.

Peki Bu Bilgiler İle Neler Yapılabilir?

Hacker

Çalınan bilgiler her ne kadar çok önemli, ilk adım olarak sahte kimlik hazırlanabilir. Bu sahte kimlik ile:

 1. Banka hesabı açılabilir.
 2. Kart alınabilir.
 3. Adınıza hat açılabilir.
 4. Adınıza para transferleri yapılabilir.
 5. Sosyal Medya hesapları ele geçirilebilir.
 6. Elektrik, su, doğalgaz aboneliği açılabilir, bunlara borç gelirse sizin de evinizde kesinti olur.
 7. Araç kiralanabilir.
 8. Uçak otobüs bileti alınabilir.
 9. Kredi çekilebilir.
 10. vb.

Anlayacağınız karşı karşıya olduğumuz risk çok büyük. Adınıza pek çok şey yapılabilir.

Ne yapmayacağım?

Yapma

Herkes diğer sorunun cevabını ararken hatalara düşüyor. Bu sebeple önce ne yapmamanız gerektiğini açıklıyorum.

Bu konuda açılan sitelere girip araştırma yapmayın.

Siteler sizin arama verilerinizi görür, bu sayede size saldırmasını kolayca sağlayabilirsiniz.

Telefonda bilgi vermeden önce düşünün.

Bu tavsiye aslen bütün dolandırıcılık olaylarına önlem niteliğinde. Sizi dolandırıcıların dolandırmaya çalışması artık daha mümkün, çünkü ellerinde daha çok bilgi var. Yapmanız gereken şey, arayan numaraya dikkatli bakın. Bir çok dolandırıcı sizi 444 veya 0850 li olmayan numaralardan arar. Beyler, bankaların kontörleri bitmedi. 444 lü veya 0850 li numaradan ararlar sizi, yapmayın…

İkinci olarak sizi arıyor iseler, büyük ihtimalle bilgilerinizi biliyorlardır. Gidip te telefonda TC kimlik gibi bilgileri tümüyle vermeyin. Güvenlik olarak sizden en fazla birkaç hanesi istenir bilgilerin. Tamamını isteyen durum çoğunlukla olmaz.

Üçüncü olarak ne söylerlerse söylesinler sakin konuşun, heyecanlı olursanız oltaya geldiğinizi anlarlar. Mümkünse yalan söyleyip kendinizi bir polis yakını gösterin. “İsterseniz eşime sorayım kendisi emniyette başkomser” gibi bir cümle genellikle adamları korkutur ve telefon hemen düşer.

Son olarak ta sizden telefon isteyip gelen şifreyi soranlar büyük ihtimal mobil hizmet üzerinden size para sokacak dolandırıcılardır. O şifre siz telefonda söyleyin diye yollanmaz.

Ne yapmalıyım?

Yap

Can alıcı nokta şu ki, bilgileriniz çalındı, geri alamazsınız. Ancak bundan sonra kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

 • Öncelikle E-Devlet hesabınız için şifreniz yoksa mutlaka alın. Bu sistem üzerinden borç, hgs geçişi, adınıza davalar, elektrik/su/doğalgaz gibi abonelikleri görüp bunlara karşı önlem alabilirsiniz.
 • Daha sonra operatörleri sorgulayıp aboneliklerinizi görüntüleyin. Dilekçe vererek adınıza hiçbir şekilde başka hat açılmamasını isteyen bir dilekçe yazıp operatörlere verebilirsiniz.
 • Banka müdürü tanıdık bulup adınıza açılmış kredileri, hesapları görüntüleyebilir, bu konuda da onlara talimat verebilirsiniz.

Bu ana yöntemler ile oluşmuş krizden kendinizi çıkarabilirsiniz.


Genel olarak baktığımızda ciddi bir siber güvenlik ihlali yaşadık, üstelik halen yaşamamız olası. Devletin siber altyapısına yatırım yapması ve yeni çözümler bulması ne zaman mümkün olur bilinmez ancak görünen o ki kendi güvencemizi kendimiz sağlamalıyız. Çünkü bu tarz hatalar bize her türlü zarar olarak dönüş yapabilir. Sorgulayın, ve bir çok kötü sonuçtan kurtulun…

 

 

Bir Cevap Yazın