Neden WhatsApp Bu Kadar Popüler ?

WhatsApp ‘ı kullanmayan, bilmeyen çok az insanın olduğu bir dönemdeyiz. Hepimiz onu sınırsızca kullanıp insanlarla iletişime geçiyoruz. Resim yolluyoruz, sesli mesaj gönderiyoruz, konum atıyoruz…. Kısacası mesajlaşma=WhatsApp diyebiliriz. Peki WhatsApp bu başarıyı nasıl yakaladı? Gelin inceleyelim.

WhatsApp Hızlı Mesajlaşmayı Başlattı

Yıl 2009. Elinizde ya bir iPhone vardı, ya da orta seviye akıllı bir telefon. Hatta o zamanlar iPhone’un rakibi Nokia Symbian ile ucuzluğu sağlayıp insanları kendine çekiyordu. Ancak bir şeyler farklıydı. Arkadaşına bir şey yazmak istediğinde SMS kullanıyordun. O zamanlar insanlar 10 000 SMS için para veriyorlardı, çünkü SMS çabuk tükeniyordu ve alternatifi Skype’tı. O da mobil için hiç uygun değildi(Mobil  olabilmesi 4-5 yılını aldı….). Ancak piyasa bir uygulama vardı. iPhone’larda kullanılabilen ve 0.99 dolar ücreti olan bir uygulama. İsmi WhatsApp olan bu uygulama size 1-2 kb internet harcaması ile yüzlerce kelime yazıp yollayabilmenizi sağlıyordu. Üstelik kişileriniz rehberinizdi. Kimde WhatsApp var ise ve rehberinizde kayıtlı ise, o arkadaşınız oluyordu. O online ise kolayca görebiliyordunuz ve sohbet balonlar ile gidiyordu.

İşte WhatsApp’ı önde tutan buydu. İlk olması. Parası önemli bile değildi.

WhatsApp Reklam İçermiyor

Bir çok rakibinin ders alamadığı tek özelliği. Reklam yok. Olmayacak(diye ümit ediyoruz). Arkadaşlarınızla konuşurken kimse size bisiklet satmaya çalışmıyor. Zaten WhatsApp’ı ticari olarak kullanacak iseniz o şirketin size verdiği telefonu kaydedip WhatsApp’tan desteğinizi alabiliyorsunuz. Hiçbir reklama gerek kalmıyor.

WhatsApp Bütün Platformlara Hitap Ediyor

Bugün WhatsApp uygulaması iOS, Android, Windows phone, Blackberry gibi bir çok platformda kullanılabiliyor. Kullanıcı sayısının artmasını durduramayan faktör bu. Günümüzde alacağınız 5 telefonun 4üne ilk olarak WhatsApp kuruluyor. Bu da bir çok insanın uygulamayı kullanabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bütün yaş kesimleri de kullanabiliyor.

iMessage’in en büyük kaybı Apple’a özel olması. Bu yönden WhatsApp’ın önüne geçmesi imkansız. Öte yandan Google Hangouts/Duo iOS ve Android platformuna hitap ediyor ancak WhatsApp’ın yerine ulaşması bu hali ile çok zor.

WhatsApp’ın Eksiği Yok

Rakip uygulamalarındaki bir çok özelliği bünyesinde bulundurması, varsayılan kullanıcıları için yeni bir platforma geçme gereksinimini ortadan kaldırıyor. Video/Ses görüşmeleri, medya yollayabilme(pdf,excel bile), gelişmiş konum ayarları… her şeyi bünyesinde bulunduruyor.

Operatörler WhatsApp’a Yatırım Yapıyor

Vodafone’un başlattığı ve yakında diğerlerinin de benzer hamle yapması beklenen operatörler WhatsApp mesajlaşmalarını kotadan düşürmeyen paketler yarattı. Vodafone Red’liler ayda 6₺’ye WhatsApp sohbetlerini KB harcamadan yapabiliyor. Benzeri hamle diğerlerinden de yakında gelir.

Herkes WhatsApp’ta

iMessage, FB Chat vb. kullanmayan insanları bulabilirsiniz. Ancak WhatsApp kullanmayan insan bulamazsınız. Bu da uygulamanın herkesi buluşturmasını sağlıyor. Neden telefonunuzda 5-10 mesajlaşma uygulaması bulunsun ki?


Özetle WhatsApp hızlı mesajlaşma konusunda bir tekel. En azından bizim ülkemizde öyle. 2017 raporuna bakıldığında bazı ülkeler farklı mesajlaşma uygulamalarını ön plana çıkarabiliyor ancak en çok WhatsApp’ın kullanıldığını söyleyebiliriz. Facebook’un satın alması bile insanlarda bir gram endişe uyandırmadı. Herkes uygulamayı kullanıyor, ancak sizin çevrenize ve tercihinize göre neyi kullanacağınız size kalmış. İşin sonunda WhatsApp’ı telefonunuzdan silemeyeceğinizi üzülerek söylemem gerek.

 

Yazıya rehberlik edecek kaynak yazı:

https://www.lifewire.com/reasons-why-whatsapp-is-popular-3426372

Bir Cevap Yazın