Scorp Nedir? Özellikleri Neler?

Aslında uygulama tanıtmayalı bayağı oldu ama bu  uygulama gerçekten de hakkını veriyor. Bugün sizlere daha çok üniversite ortamının hakim olduğu uygulama Scorp’tan bahsedeceğim.

Scorp Nedir?

scorp1

Scorp, yenilikçi bir sözlük uygulaması olarak çıktı. Henüz 3-4 ay gibi kısa bir süre olmasına karşın popüler oln bu uygulama, mantık olarak sözlük gibi çalışsa da burda yazılardan daha çok videolar konuşuyor. Vine’a göre daha uzun süre verilen bu uygulamada 15 saniyelik videolar kaydedebiliyorsunuz.

Uygulamanın girişinde ingilizce ile karşılaşıyorsunuz. Her ne kadar uygulama türklerin olsa da yabancı bir girişi garip buldum(Düzeltme: Türkçe ve almanca dilleri eklenti). Tabii kurallar sayfası gelince gayet kibar bir şekilde nasıl bir platforma geldiğiniz konusunda uyarılıyorsunuz. Videolarınız bir moderatör ekibi tarafından inceleniyor ve uygun değilse siliniyor. Bu da ergen kesimin daha az paylaşım yapmasına neden oluyor.(Düzeltme: Keşke…)

scorp2

Bir kullanıcı veya bir konuyu takip edebiliyorsunuz. Belirli kategorileri seçerek onların altında yer alan konuları görebiliyorsunuz. Her konuyla alakalı videolar çekebiliyorsunuz. Videolarınız 15 saniye sürme koşulu ile yayınlanıyor(Maksimum 15 saniye). Videoları bas çek yöntemi ile çekebiliyor, sevmediğiniz kısımları silebiliyorsunuz. Ayrıca değişik bildirimler almaya da alışsanız iyi olur. 🙂

scorp3

Bazı kategoriler gerçekten çok detaycı olabiliyor. Mesela üniversite hayatını takip etmek için tıkladınız. Size türkiyedeki bütün üniversiteleri çıkarıyor ve siz seçim yapabiliyorsunuz.

Uygulamaya genel olarak bakarsak güzel bir uygulama. Tabii Wi-Fi ağına bağlı değilseniz kotanıza dikkat etmenizi şiddetle öneririm. Ben bu yazıyı yazdıktan sonra 10 günde 2,5 GB civarında internet yemişim. 🙂  Onun haricinde bence her türlü yaratıcılığı içerisinde barındırması gereken bir uygulama. Reklamı yok, rahat bir ortam. İster kendinizi çekin isterseniz anonim kalın. Tabii artık ünlülerin bazıları da bu uygulamaya akın etmiş durumda. Scorp ekibi bazen hiç beklemediğiniz kişileri göz önüne çıkarabiliyor.(Atilla Taş gibi). Uygulamada takımlar var. Üyeler birbirlerini daha iyi tanımak için takımlar oluşturuyor ve bu takımlar birbirleriyle buluşarak scorp çekmek olsun ,takılmak olsun türlü aktivitelere imza atıyorlar. Onun haricinde illere özel buluşma da mevcut.

Tabii Scorp ekibi de gezmeden duramıyor. 23 Nisan kutlamaları gibi etkinliklere katılarak hem etkinliğe gelenleri hem de scorpta bunu izleyenleri eğlendiriyorlar.(Kendilerine bile laf edebiliyorlar). Uygulamaya son olarak dün gelen güncelleme ile Facebook entegrasyonu yapıldı. Bu sayede Facebook arkadaşlarınızı bulabilir, çektiğiniz scorpu Facebook’ta paylaşabilirsiniz.


Scorp şuan sadece App Store’da bulunuyor.(Düzeltme: Android versiyonu da bulunuyor.) Tabii ki ilerleyen zamanlarda Android için de yayınlanır. Windows Phone; gerçekten bilmiyorum. Zaman gösterecek…

windowsphone

Bir Cevap Yazın