Spam Mail Mi ? Nasıl Anlarım ?

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

En son güzel bir ablamdan aldığım tavsiye ile bu konuya açıklık getirmek istedim. 2017 yılında yaşıyoruz ancak halen 2001 yılından kalma “Spam Mail”ler alabiliyoruz. Bu basit hatalara düşmemek için bu yazıda sizlere bir mailin spam olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi anlatmaya karar verdim.

Mail Kimden Gelmiş ?

Altta Alıcı ile Maili farklı gördüğünüz üzere

Bir mail aldığınızda hemen hemen hiçbirinizin bakmadığı ilk nokta gönderen. Bakın gönderenin ismi demiyorum, gönderenin maili. Çünkü bir çok spam mail yollayıcısı sizi kandırmak için mail adresinin gizli olmasını kullanır. Mail uygulamalarında varsayılan olarak gönderenin adı yazar, maili değil. Ancak detaylara tıklarsanız gönderecinin mailini görebilirsiniz ve spam mail olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Eğer size “Fizy İletişim” diye mail geliyorken mail ismi “cont@myblmail.com” ise o zaman bunun spam mail olduğunu anlayabilirsiniz. Bir mail aldığınızda içeriğine bakmaktan önce ilk yapmanız gereken adım budur.

İçerikte Ne Anlatılıyor ?

İçerik sizden dosya açmanızı istiyor, tahmin edebileceğiniz üzere ekte virüs var.

Eğer Dünya’da yaşayan %0,01 lik bir kesimde olduğunuzu düşünmüyorsanız Amazon, Google size mail atmaz. Atsa bile içeriğinde size bir şey hediye etmez.

Genellikle spam maillerin içeriği limitlidir. Ya size bir hediye verildiği söylenir, ya borcunuz olduğunu belirtirler, ya da size bir ürün satmaya çalışırlar. Kimse sizin mailinizi özellikle arayıp size mail yolu ile hediye teklifinde bulunmaz. Ayrıca kimse sizden mail yolu ile ürün satın almanızı istemez, güvenli İnternet’in mantığına aykırı bir hareketten söz ediyorum. Özellikle de bir borcunuz varsa bu size mail yolu ile belirtilmez. Bu hususlara dikkat etmeniz gerekir.

İçerikte Nasıl Bir Link Var ?

Genellikle her spam mailinde bir veya daha fazla link olur. Bu linkler onların anlattığı üzere sizi cennete götürmeyi vaad edebilecek kadar uçukken aslında virüs cehennemine yollanmanın anahtarıdır. Bir spam mail içeriğine spam koyamaz, yani siz maile tıkladığınız anda virüs yemezsiniz. Bunun en önemli sebebi ise mail sağlayıcınızın size gelen her maili süzgeçinden geçirip virüs içerikli maileri size gelmeden gereksiz kutusuna atmasından kaynaklanmaktadır. O sebeple spam mail gönderenler genellikle size virüse yönlendiren bir link koymayı tercih ederler. Tabii bazıları virüslü ek yollayıp o süzgeçi aşabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Bu arada linkte https:// yerine http:// varsa uzak durmanızı öneririm. Htpps linkleri güvenli linkler olup bunun için sertifika almaları gerektiğinden kolay kolay öyle bir siteyi satın alamazlar.

Mail Başka Kime Yollanmış ?

Bu yöntem biraz geride kaldı ancak eskiden bir spam mail aldığınızda sizden başka bir çok kişiye gönderildiğiniz gönderilen kısmında gönderebilirdiniz. Mesela benim mailim egesucu@gmail.com. Mail geldiğinde alıcılar kısmında şunu görebilirdiniz:

egesuc@gmail.com,egesu@gmail.com,egesu@hotmail.com,egesucu@gmail.com,…

Buradan da mailin spam olduğunu anlayabilirsiniz.


Bu basit adımları gözden geçirdikten sonra virüslü bir mail açıp bilgisayarınızı tehlikeye sokma ihtimaliniz çok düşük. Özellikle bunun için gidip Antivürüs almanıza bile gerek yok. Bilgisayarıma şimdiye kadar mail yolu ile virüs bulaşmadı. Size de bulaşacağını hiç zannetmiyorum.

Her zaman tekrar ettiğim gibi :”Güvenliğinizi en iyi siz sağlarsınız.”


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir