Tabletin Hayatımızdaki Yeri

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Giyilebilir teknoloji, zihin araştırmaları bir yana her gün piyasaya çocuklar, öğrenciler; kısacası gençler için özelleştirilmiş tabletler çıkıyor. Artık sokakta yürürken 3 yaşında bir çocuğun elinde iPad’i ile oyun oynadığını görüyorsunuz.

Sanırım bu resim demek istediğimi az çok anlatıyor. Peki bu yeni teknoloji merakı insanlar için faydalı mı ? Elimden geldiğince detaylı incelemeye çalışacağım.

1)Çocuğun Çevreye İlgisi

Maalesef bu konuda herkes bana katılacak. Tüm gün tabletine bakan bir çocuğun çevresine ilgi duymasını bekleyemeyiz. Eskiden biz çocukken bir pikniğe gittiğimizde, çevreyi keşfetmeye çalışırdık. Doğa bizim için o kadar gizemliydi ki, başka hiçbir şey umurumuzda olmazdı. Şimdi ise çocuk eline tableti alınca, öncelikle uygulama indirmeye başlıyor. Hele uygulamalardan birine bağlandıysa, (ki %100 bağlanacaktır.) o zaman o tableti geri alamazsınız. Özellikle çocuğa aile tarafından disiplin eğitiminin 7 yaşından önce başlanmadığı düşünüldüğünde, çocuk ya asabi olacaktır, ya da ağlayacaktır

2)Eğitim Hayatında Tablet

Eğitim alanına bakıldığında ise tablet faydalı olabiliyor. Özellikle dershane, okul gibi özel kurumların geliştirdiği yeni uygulamalar sayesinde bir genç hem yeni sorulara tablet uygulamasından ulaşabilir, hem de soru çözümlerini tablet üzerinden uygulayabilir. Özellikle her ne kadar siyaseti hoşuma gitmese de Fatih Projesi’ nin benzer fikirlerine sıcak bakıyorum.(Sorumluluk öğretmende olmazsa olabilir.) Onun dışında eğitim amaçlı uygulamaların yanında genç, diğer uygulamaları da indirirse, bu onun geleceğini etkileyebilir.

 

3)Yaratıcılığı Ön Plana Çıkarır

Zararları dışında özellikle üniversite öğrencilerinde yazılan programlar, kalem ile yapılabilen 3B çizimler ve hazırlanan dokümanların yaratıcılığı sayesinde teknolojiyi bu denli verimli kullanabilmektedirler. Üniversitelerin Laptop yerine Tablet vermeye başlaması çok uzak bir gelecek değil. Kanımca bu daha ucuza ve az zahmete patlayabilir. İyi kalitede bir Android işletim sistemli tablet ve işinde başarılı bir İnformatik mezunu sayesinde çok kaliteli bir okul sistemi kurulabilir. Ayrıca Kütüphane arşivleri e-kitaplara dönüştürülebilirse, o zaman tabletler aracılığı ile her yerde kitap okunabilir, bilgiye bilgi katılabilir.

 

4)İş Hayatında Tablet

İş Dünyası’na bakılırsa, Laptop kullanımı memur sınıfında halen oturmamış durumda. Şimdilik bu ayrıcalıktan üst düzey yöneticiler yararlanıyor. Ancak gene yakın gelecekte bu tabletler memurlara da uygulanabilir. Bu sayede sürekli mail alışverişi, tablette yer alan ofis uygulamaları ile herhangi bir yerde herhangi bir zamanda işinizi rahatça yapabilirsiniz.

5)Tablet Emekli’nin En Büyük Oyuncağı

Her ne kadar çocuklar için uygulamaların yığıldığını söylesek de bazı oyunlar orta yaş kesimine hitap ediyor ve özellikle emekli olmuş insanlar bu uygulamalar sayesinde boş vakitlerini eğlenerek geçirebiliyorlar. Örneğin Tavla oyunu. Tavla oynamak için artık bir masaya, taşlara veya tahtaya ihtiyaçları olmuyor. Çünkü hali hazırda ellerindeki tablet ile yatakta uzanırken bile oynayabiliyorlar. Sağlık hakkındaki uygulamalara bakarak sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya yönelebiliyorlar. Acil bir durumda internet üzerinden hastanelerin uygulamalarına hızlıca bağlanıp kendi yardımlarını kendileri çağırabiliyorlar. Ayrıca gurbette, uzaklarda bir akrabası varsa Skype, Google Hangout gibi uygulamalar sayesinde onlarla görüşebiliyorlar.

 

Sık Akla Gelen Sorular 1: Tablet alırken nelere dikkat etmek gerek ?

Cevap: Tabletin boyutu çok önemlidir. Şayet Android işletim sistemli 8 GB bir tablet alacaksanız bu 8 GB’ın 4 GB kısmının işletim sistemini barındırdığını unutmamak gerek.

Ayrıca çekirdek özelliği kullanacağınız uygulamalar için önemlidir. Tablet alırken ön ve arka kılıfını bulmanızı şiddetle tavsiye veriyorum. Çünkü ileride elleriniz terlediğinde bazı tablet camları parmağınızı algılamayabilir ve çok sevdiğiniz bir oyunda bir can kaybedebilirsiniz.

Tabletin fiyatı size kalmış bir şey, ancak 200 liraya satılan tablette iyi bir kalite aramamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu fiyata tabletler zaten ucuz özellikler içermektedir.

Sık Akla Gelen Sorular 2: Tablet, Phablet, Telefon arasındaki fark nedir ?

Cevap: Teknoloji manyağı şirketler sağ olsun, sonunda telefonu tablet boyutuna getirip satmaya başladılar. BU telefonlara biz Phablet diyoruz.(Phone+tablet) Bunlar bana kalırsa aşırıya kaçmış telefonlardır, çünkü işletim sistemleri telefon ile aynıdır ve bir tablette oynayabileceğiniz oyunu aynı büyüklükte oynayabilirsiniz. Tabletlerde telefon özelliği çoğunlukla bulunmaz. Zaten sokakta 11 inch lik bir tabletin kilidini açıp kulağınıza götürürseniz; ya bu aşırı komik görünecektir, ya da o tablet elinizden kayıp düşecektir.(Isınmayı söylemiyorum bile)

Sık Akla Gelen Sorular 3: Tablet için Bluetooth Klavye’ yi öneriyor musun ?

Cevap: Açıkça söylemek gerekirse bunu araştırmak için kendime Skypal markalı küçük bir klavye alıp denedim. Klavye şu anda yanımda kapalı duruyor, sanırım cevabı az çok anladın 🙂

Klavye alırken dikkat etmen gereken şey klavye tuşlarının sertliği. Eğer yumuşak olursa yazma hızın düşer, klavyenin komutlarını anlama olasılığı azalır ve normalde ekranda yazdıktan daha uzun sürede klavyeden yazarsın. Yine de almak isteyenlere eğer aldıkları klavyenin biçimi İngilizce ise aygıtın klavyesini de İngilizce yapmalarını öneririm. Öbür türlü ç,ı,ş,ü,ö gibi harflerde zorlanacaksınız.

˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜

Sanırım tabletlerle alakalı detaylı bir yazı hazırladım. Gerekli mi, gereksiz mi ? Bu size kalmış.


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

8 yorum

Burak Kayaalp · 26 Ocak 2014 22:55 tarihinde

Gayet açık, net ve doğru yaklaşımlarda bulunmuşsun. Tebrik ederim. İnsanların teknolojik cihazlara olan bakış açısını doğru yerlere yöneltebilecek bir yazı olmuş.
Tablet alırken dikkat edilmesi gerekenler kısmını bir kaç şeyde ben ekliyeyim;
Giriş seviyesi bir tablet isteyenler “en az 1.5 ghz hızında çift çekirdekli, 8gb hafızalı ve en az 1 gb ram kapasiteli tabletlere göz atmalıdır. marka sıralaması yapmak bazen doğru olmayabilir ama bilindik markalara yönelmek gerekir. eğer ben biraz fazla yükleme yaparım diyorsanız direk 16 gb ve üzeri tabletlere yönelmeniz gerekecek. 1 gb ram bir çok iş için yeterlidir. 7 inç ufak kaçabilir. 10.1 inçte fazla büyük gelebilir. 8 inç idealdir. performans istiyorsanız 10.1 inç tabletlere yönelin onların işlemci ve ramleri daha kuvvetli oluyor. (en azından 4 çekirdekli oluyorlar). ha asıl önemli olan kamera 🙂 tablet alırken kameranın çözünürlüğünü mutlaka sorun. 2 mp kameralı bir tabletin 0.3 mp ön kamerası olur ki bu ön kamera yüzünüzü kareler halinde gösterir. arka kamera için en az 5, ön kamera için en az 1.3-2 mp yeterli olacaktır. arka kılıf ve ön jelatinide mutlaka sorun. tabletin zırhı gibidirler.” Umarım faydalı olur.

  Ege Sucu · 26 Ocak 2014 22:58 tarihinde

  Jelatinlerden bahsetmiştim ama bu tavsiyeler de yerinde oldu.
  Yorumun ve tevsiyelerin için teşekkürler Burak.

  Hasan · 9 Haziran 2014 20:39 tarihinde

  Burak yazıdan uzun yorum yapmışsın kanka 🙂 Bu arada yazıda oldukça güzel… Fakat teknolojinin genç yaşta çocukların önüne konulması bana pek doğru gelmiyor.

   Ege Sucu · 9 Haziran 2014 22:25 tarihinde

   Sevgili Hasan,

   Teknolojinin normalde bir çocuğa küçüklüğünden öğretilmesinde sakınca olmaz. İyi de olur ancak baktığımız zaman uygulama marketleri çocuklar için yaratılmış milyonlarca oyundan oluşuyor. Bu oyunlara bağlanan çocuk elinden tableti düşürmüyor, alınmak istenildiğinde ağlayarak/kızarak tepki veriyor. Bir çocuk teknolojiyi doğru öğrenirse sakınca olmaz. Ancak tablet ile öğretmeye başlarsan sonunda çocuğun bağımlı olur, zor durumda kalırsın.

nejdet · 11 Kasım 2014 12:47 tarihinde

Tablet-pc olsun bu teknolojik aletler;hayatımızda artık var,ve hayatımızdan çıkartmamızda pek olası bir durum gibi gözükmüyor artık bu vakitten sonra anlarla birlikte hayatımızı nasıl sürdürebiliceğimiz veya zararlı yönlerini tespit edip onları faydalıya nasıl çevirebileceğimizi düşünmekte gerekir bence…..

  Ege Sucu · 14 Kasım 2014 22:05 tarihinde

  Nejdet,

  Kanımca hayatımızdan çıkması mümkün değil zaten, bu konuda ebebeynlerin bilinçlenmesi ileride doğabilecek bağımlılıkların önüne geçebilir.

Blog Nedir,Ne Yazılır, Zor Mu? ⋆ Ege Sucu · 25 Haziran 2016 14:39 tarihinde

[…] ile kolay kolay yapamazsınız. Üstelik yazdıklarınız başkalarına kaynak olabiliyor. Mesela Tabletin Hayatımızdaki Yeri adlı yazım başka bir yazıda kaynak olarak kullanıldı. Başka bir gün yaptığınız […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir