Windows 10’u Verimli Kullanın

Bilgisayar aldınız (süper!), içinde Windows 10 yüklü geldi, gelmedi. Kullanıyorsunuz. İyi hoş. Daha verimli kullanmak isteyebilirsiniz. Bu güzel rehberde sizlerle Windows 10’dan en iyi verimi nasıl alacağınızı anlatacağım.

1) Gesture Kullanın

En son ne zaman bir uygulamayı masaüstünden seçtim veya uygulamalar içinden arayıp buldum, gerçekten hatırlamıyorum. Piyasada satılan bir çok Notebook’ta touchpad var. Hepimiz de onu kullanıyoruz. Neden Windows 10’da gelişmiş bir desteği daha verimli kullanmayalım ki?

Peki neler Pratik?

a)Üç parmak ile arama ekranını açma

Üç parmağınız ile touchpad’e dokunarak arama ekranını açabilir, “Spo” yazdığınızda enter’a basıp hızlıca Spotify’ı açabilirsiniz. Siz kullandıkça öğrenen system 10-15. seferden sonra S yazsanız da size Spotify’ı gösterir. Aynı şekilde dosya adını da oraya yazıp kolayca bulabilirsiniz.

b)İki Parmak Kaydırma

Bir Mouse’da orta tekerleği kullanmayı bırakacağınız ne olabilir? Tabii ki iki parmak ! Touchpad üzerinde iki parmak aşağı yukarı hareket ettirdiğinizde herhangi bir sayfada yuakrı aşağı gidebilirsiniz. Bu mantığı hepimiz tek el ile akıllı cihazlarda yapıyoruz. Laptop’ta neden olmasın?

c)Sanal Masaüstü

Windows10-4

Her işi tek bir masaüstünde tutmak gözü ciddi yoran bir iş olmak ile beraber aradığınız şeyi bulma ihtimaliniz %80’e yakın azalıyor. Bunun yerine Windows 10 ile Sanal masaüstüleri oluşturup belirli programları belirli masaüstlerine atıp aralarında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bunun için once üç parmağı yukarı sürükleyip masaüstleri grünümünü açın. Aşağıdan yeni masaüstleri yaratıp uygulamalarınızı paylaştırın. Daha sonra 4 parmak ile sağ-sol yaparak bu masaüstleri arası kolayca geçiş yapabilirsiniz.

2)Not Defteri Kullanımı

Neden OneNote kullanayım ki?

Her şeyi aklında tutup işleri zorlaştırmamak için! Not defteri ile belirli işlerinizi planlayabilir, yapılacak listesi oluşturabilir ve şiir/yazılarınızı burada depolayabilirsiniz. OneNote Office paketinde olsa da Windows ile ücretsiz gelen versiyonu da mevcut. Dilediğinizi kullanabilirsiniz. Mesela ben bu yazının taslağını, fikirlerimi Onenote’da oluşturup o yönde gidiyorum.

Windows10-1

3)Sticky Not Kullanma

Windows10-3

Yapışkan notlar Windows 7’den bu yana hayatımızda olan bir program. Gayet kullanışlı olan programı bir süre göremedik. Ancak en son Windows 10 güncellemesi ile yepyeni görünümlü bir yapışkan notlarla karşılaştık. Kullanımı kolay ve kısa-not tutmanın en mantıklı yolu bu.

4)Canlı Kutuları Kullanın

Windows10-2

Windows 8’de canlı kutular ilk çıktığında ben dair çoğunuz pek sevmediniz, biliyorum. Ancak Windows 10’dan sonra bu kutular bize kısayol mantığının farklı bir boyutunu gösterdi. Başlat Menüsü’ne sabitlenmiş bu kutuları kullanarak bir çok kısayolu kolayca oluşturabiliyorsunuz. Üstelik bazıları tema uyumlu olduğundan başlat menüsünün rengi değişince onların arka planları da değişiyor. Bazı uygulamalar canlı kutu desteği vererek sizlere en güncel bildirimi sunuyor.(haberlerde çok etkili bir yol)

5)Görev Çubuğunu temiz Tutun

Görev çubuğu Windows’un olmazsa olmazlarından biridir. Altta durur, bize açık/kapalı uygulamaları gösterir. Burayı ne kadar temiz tutarsanız o kadar iyin. Ben kısayol mantığını üçe ayırıp ona göre düzenliyorum:

  • Görev Çubuğunda en sık kullandığın uygulamalar
  • Başlat Menüsünde diğer kullandığın uygulamalar
  • Masaüstünde 1-2 klasör

Son Bahsettiğimi daha önce Masaüstü özelleştirme yazımda da belirtmiştim. Diğer iki noktaya gelirsek:

Görev Çubuğunda maksimum 10 uygulama bulundurun.

Başlat menüsünü maksimum 2 sütun yapın ve satırı çok uzun tutmayacak şekilde maksimum 4-5 satır uygulama tutun.


Bunları uyguladığınızda bilgisayarı kullanmak çok daha kolay gelecek. Benim bilgisayarı açıp, en son çalıştığım dosyaları bir masaüstüne, spotify’ı diğerine açmam yaklaşık 2 dakika sürüyor. Normal bir insanın ise PC’yi aç–>Başlat Menüsünü aç–>Uygulama klasörlerinden Spotify’ı bul–>Dosyalarını aç–>Klasörü bulup dosyayı aç darken 10-15 dakikası geçiyor. Bu aradaki 8-10 dk size ileride müthiş bir zaman tasarrufu ve yapılan işte üretkenlik kazandıracak. Özetle, bilgisayarınızı bilinçli kullanın.

Bir Cevap Yazın