Yurtdışına Çıkmadan Önce Hazırlık [Mobil]

Ege Sucu tarafından tarihinde yayınlandı

Yurtdışına tatil planı yaptınız, her şeyinizi hazırladınız. Ancak belki de bazı şeyleri unuttunuz. Farkında olmayabilirsiniz ve farkına varmanız size tonla para kazandırabilir. Bu yazıda sizlerle yurtdışına çıkış için hazırlık yapıyoruz ve bu sayede dışarıda Wi-Fi dahi aramadan rahatça gezip takılabileceksiniz.

1)Harita ve Gezilecek Yerler

Harita tatilinizin en önemli eşyalarından biridir. Eskiden insanlar gezi rehberleri alır, bunları alırken haritalı olmasını tercih ederlerdi. Artık günümüzde bir çok hizmet sayesinde çevrimdışı harita ile kolayca yolunuzu bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu haritalarda gezilecek yer listesi de olabileceği için kolayca plan oluşturabiliyorsunuz.

Sadece harita olarak Google ve Maps.me uygulamaları size çevrimdışı harita desteği sunuyor. Bu sayede Wi-Fi dahil açmadan cihazınızın konum ayarlarını da kullanarak yönünüzü bulabilir, istediğiniz yere gidersiniz.

Bunun haricinde toplu taşımalar öneren bazı uygulamalar da gideceğiniz ülkede geçerli ise(trafi, moovit gibi) bunlar ile toplu taşıma tavsiyeleri alabilirsiniz, bu tavsiyeler Google haritalarda da mevcut.

Bazı uygulamaların favori yer kaydetme özelliklerini kullanarak gideceğiniz yerleri haritada belirleyebilirsiniz. Bu sayede sokakta aramak yerine favori konuma navigasyon ile giderek kolayca bulabilirsiniz.

Bazı şehir uygulamaları size tavsiye edilen yerleri göstereceğinden bunlara o uygulamalar üzerinden erişmek de ayrı bir kolaylık. Bu tarz uygulamaların bazıları ücretli olabilir, para vermeye gerek yoktur. Her şekilde ücretsiz bir uygulama bulunabilir.

2)Yemek ve Cafe Arama

Ücretsiz haritanın yanı sıra Tripadvisor ve Zomato gibi uygulamalar Avrupa’da çok kullanıldığı için buradan da yorumları okuyarak restoranlara gidebilirsiniz.

Aynı şekilde çok ünlü, çok dolaşılmış Cafe’leri de bununla bulabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim yemek uygulamalarında yer alan menü ile de neyin ne kadar olduğunu görüp buna göre mekanı tercih edebilirsiniz.

 

3)Şarja bağlı kalmayın

Her ne kadar bir çok yerde Priz bulup şarj edebilecek olsanız da bir telefonu şarj etmek için Starbuck’sda 2-3 saat oturmanın bir anlamı yok. Kendinize uzun dönemli bir yatırım yapın ve bir powerbank alın. Pil boyutu 8000 veya üzeri olsun ki gün içinde sizi 1-2 kere rahat kurtarabilsin, üstelik sırt çantası ile gezerken pek çok powerbank cihazını taşımak kolaydır. Bir şarj kablosu bulundurarak gece uyurken powerbanki şarj edebilirsiniz.

 

4)Günü planlayın

Serbest gezmek iyidir ancak bir çok güzel mekanı görmek istediğinizde mesafeler size engel olabilir. Çıkmadan önce yapacağınız araştırmalar ile gideceğiniz yerleri planlamanız size epey yardımcı olacaktır. Genellikle belirli bölgeler olur ve bu bölgelerde müzelerin bir kısmı konumlanmıştır. Güne 1-2 bölge sıkıştırıp gezerseniz normalde göreceğiniz yerlerden daha fazlasını tatil sürenizce görebilirsiniz.

 

5) Şehir kartlarını araştırın

Bazı şehirler kendilerine özel bir kart satmaya çalışırlar. Bu kart pek çok müze girişini ve tüm toplu taşımaları ücretsiz kıldığı gibi bir çok cafe ve müzede size indirimler sağlar. Her şeyi ayrı ayrı almaktan çok daha makul olacak bu kartları iyice araştırmanızı öneririm.

 

6) Çevre şehirler Ne kadar Yakın ?

Bazen gezeceğiniz şehri normalden çok daha kısa sürede bitirebilirsiniz. Kalan günlerde aylak aylak gezmek yerine çevre şehirleri gezmek size çok daha artı puan kazandırır. Bazı otobüs firmaları 20-30 euro gibi onlarca çok ucuz, sizi de zorlamayacak fiyatlarla lüks bir kalitede sizi çevre şehirlere götürebiliyor. Bunlarla 1-2 saatlik yakındaki bir yere gidip fazladan başka bir şehir gezebilirsiniz. Araştırın dememe sanırım gerek yok.

 

Telefonunuzu Açmanız mı Gerekti ?

Telefonunuzu hat ve İnternet olarak açmadan önce birkaç kez düşünmeniz lazım. Öncelikle böyle bir hedefiniz olursa mutlaka gitmeden önce hattınıza yurtdışı paketi tanımlayın. Orada açıp tanımlarım demek bir çok ülkede size “roaming” ücreti olarak yansır ve pek memnun kalmazsınız.

Bazı operatörler size yurtdışında hattınızı aynı paketle kullanma sunar. Bu fırsatları incelemenizi öneririm. Dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise bu kampanyaların her ülkede geçerli olmaması. Hangi ülkeleri desteklediğine dikkat etmeniz yine sizi şişkin bir faturadan kurtaracaktır.

 


Yurtdışına çıkmadan önce bu adımları uygulamanız size hem zaman, hem parasal anlamda kar sağlayacaktır. Keyifli tatiller…


Ege Sucu

23. İnternet tutkunu. Araştırmayı seviyor. Müziğe bayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir