Mac’lerde En Az Kullanılan 5 Özellik

Mac söz konusu olunca pek çok özelliği bünyesinde barındırabileceğini tahmin ediyorsunuz. Pek çoğu insalara “İyi ki Mac Kullanıyorum” dedirtiyor. Ancak bazı özellikler var ki, bana göre pek kullanılmıyor. Bu yazıda bu kullanılmayan 5 özelliğe değiniyorum.

1)iWork

Apple iWork hizmetini 11 Ocak 2005’te hizmete sundu. iSuite Microsoft’un Windows için sunduğu ofis uygulamalarına kendi platformunda bir alternatif olarak çıkardı. Zaman içinde pek çok değişikliğe uğrayan ofis uygulaması Microsoft Office’in aksine Mac OS X Yosemithe ile beraber bir Mac satın aldığınızda sonsuza kadar hesabınıza ücretsiz olacak şekilde sunuldu. Bu sayede eğer bir Mac almış iseniz ve hesabınızla giriş yaparsanız ofis size ücretsiz oluyordu ve hesabınızı hangi Mac’te kullanırsanız kullanın yine de ücretsiz oluyordu. Bu strateji ofisin daha çok kullanılması için ideal.

Değil mi?

Uygulamanın en az kullanılmasının en büyük sebebi sadece macOS platformunda bulunmasından başka bir şey değil. İş ortamında kullanmak istiyorsanız tüm bilgisayarlar Mac olmalı, yoksa tarayıcıdan iCloud.com üzerinden belirli işlemleri yapabilirsiniz. Bu da Windows altyapısı olan bir çok şirketi zora sokabiliyor. Hakim kullanmak için, ya tüm bilgisayarları Mac yapacaklar(ki bu daha büyük maaliyet gerektirir) ya da varsayılan sistemlerinde Google/Microsoft Office kullanacaklar. Tahmin edebileceğiniz gibi ikincisi daha mantıklı geliyor.

Ayrıca okullarda Microsoft Office üzerine eğitimler veriliyor ve insanlar bu ofis sistemine alışık. Başka bir platformu öğrenmek cezbedici gelmeyebiliyor ve iki sistem arası dosya çevirme sırasında bozulmalar olabiliyor. Tabii online belgelerin istenme formatı da .docx olunca pek bir şansları olmuyor.

Bu sebeplerden ötürü iWork uygulamaları varolmalarına rağmen pek tutmayabiliyorlar.(Yani, Türkiye’de durum böyle.)

2)Safari

Evet, bildiğimiz varsayılan tarayıcı. Ben aktif olarak birden fazla tarayıcı kullanan bir insanım ve öncelikli olarak Safari kullanıyorum. Tüm verilerim, şifrelerim cihazlar arası gidiyor ve ekosistem Apple olduğundan dolayı rahatım. Ancak pek çok insan Google Chrome kulanmayı tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi ise alışkanlık.

Pek çok insan 2010 yılında hala varsayılan olarak Internet Explorer kullanmaktaydı. Tabii Windows desteğini kısmaya başlayınca bu sayı azalmaya başladı. Özellikle Chrome, Firefox gibi tarayıcıların tüm platformlarda bulunduğunu düşünürseniz IE sonunda ömrünü bitirdi. Bundan Safari’nin medet umması ise gerçekleşmedi, çünkü herkes Windows döneminde Chrome veya Firefox kullanıyordu. Sil baştan bir tarayıcıya başlamak yerine varolan tarayıcılarını indirip kullanmaya başladılar ve Safari’yi IE gibi sadece Chrome indirmek için kullanmaya başladılar. Tabii Safari’nin IE’den en önemli farkı altyapısının sağlamlığı olduğundan bünyesinde halen pek çok kullanıcı barındırıyor. Ancak Chrome’suz veya Firefox’suz Mac/Windows/Linux görmek gerçekten de çok zor.

Hele ki web sitelerinin çoğunun Chrome/Firefox’a tam uyumlu olması bazı insanları bu yöne itebiliyor.

3)iBooks

iBooks Apple ekosistemi içinde PDF ve kitaplarınızı tutabileceğiniz bir uygulama. Pek çok öğrenci burayı PDF okumak için kullansa da bunun haricinde bazı üniversitelerin kitapları ve ünlü yazarların kitapları da buradan satın alınabilir, indirilebilir.

E-Kitap mantığı gibi iBooks’da çok popüler değil. Kullanıcıları var ancak çok değil. Bunun haricinde bir pdf’i iBook olmadan Önizleme ile okuyabilme özelliği olması uygulamanın kullanılma oranını düşürdü. Bu sebeple çok fazla kullanıldığını söyleyemeyiz.

4)Touch Bar

Bende MacBook Pro yok, bu sebeple tüm yazacağım yorum/gözlem odaklı olacak. TouchBar Apple tarafında beklenmeyen bir hamleydi. 2016’da tanıtıldığında “Özelleştirmenin kolay yolu” olarak tanımlanabilecek bu özellik beraberinde verilen modelin fiyatından ötürü her Pro kullanıcısına sunulamadı. Sahip olanların da bunu kullanma oranı epey düşük, çünkü pek çok kişi kısayollarda yer alan özellikleri zaten kolayca kullanabiliyor. Kısayolu olan bir uygulamayı Uygulamalar kısayolunda aramak gibi bir şey. Evet, özelleştirme mevcut ancak pek çok kişi zaten kullanmaya istekli olmadığından bu özelliği de açıp ayarlamak istemiyorlar. Touch Bar’ın screenshot görüntüsünü alma kısayolunu bilen kaç kişi var?

5)macOS High Sierra

Aslında işletim sistemini kullanan pek çok insan var. Sorun ise bunların çoğunun güncellemelere bakış açısı. Pek çok insan 2015’te aldığı MacBook’unda El Capitan kullanıyor.(High Sierra kötü, geçmeyi savunmam ama bari Sierra koysanız?) Durum böyle olunca yeni sisteme sahip insanların %60’ı yeni satın alanlar oluyor. Bundan dolayı en son çıkan işletim sisteminin adaptasyon süreci zor oluyor. Öyle ki Apple her sene yeni bir sistem yayınladığı için 2015’teki arkadaşın şu anda Sierra kurma kolaylığı yok. Öyle ki, App Store’da sadece High Sierra’yı görecek ve bunu indirmek zorunda olacak. Opsiyonlar hep var ancak İstisnalar maalesef kaideyi bozmaz.


Siz hangi uygulamaları kullanıyorsunuz, hangilerini kullanmak dahi istemiyorsunuz. Yorumlarda belirtin.

Bir Cevap Yazın